İletişim

Sıcak Daldırma Galvaniz

Galvaniz, iş parçalarının kullanım, oksitlenme, kimyasal yada fizikler etkiler ile deforme olduktan sonra Çinko ile kaplanması işlemine verilen isimdir. Yani Galvaniz Nedir sorusununda cevabıdır. Buna bağlı olarak galvaniz işlemi birden fazla farklı şekilde yapılabilmektedir. Birincisi bu başlıktan da anlaşılacağı gibi Sıcak Daldırma Prosesidir. Sıcak Daldırma Galvaniz işleminin kısa ismi, sektörde bulunan ismi ise SDG olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemde iş parçası yani kaplanacak olan metal 470-480 santigrad derece bulunan çinko eriğinin içine daldırılmakta ve metal kaplama işlemi yapılmaktadır. Diğer işlem ise kendi bünyemizde bulunan Elektro Galvaniz olarak bilinmektedir. Bu proseste ise işlem içerisinde belirli miktarda çinko bulunan sıvı dolu kazana iş parçasının bırakılması ve elektrik akımı (Anot-Katot) verilmesi ile gerçekleşmektedir. Sektörde bilinen ismi ise sert krom kaplamadır.

Galvaniz sektörünün yaygınlaşması ve bilinilirliğinin arttırılması için Galder Derneği Kurulmuştur. Bu Dernek Hakkında ve 1.cisini düzenlediği konferans hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Galder (Genel Galvanizciler Derneği), Türkiyedeki tüm sıcak daldırma galvaniz firmalarını tek çatı altına toplamayı başarmış bir dernektir. Dernek Başkanı ise M. Cihan YILDIRIMDIR. Dernek İlk konferansını 11.04.2014 tarihinde dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini toplayarak Crown Plaza Asia, İstanbul otelinde gerçekleştirdi. Bu toplantının yapılmasıyla bu sektörde çalışan mühendisler, akedemisyenleri ve sektör profesyonellerini bir araya getirildi.

Galvaniz yani kaplama (sert krom kaplama,dekoratif krom kaplama,plastik kaplama vb. kaplama işlemlerinin tümü) sektörünün yaygınlaşmamasının en büyük nedenini, bilinirliliğinin az olmasına bağlayan Galder Dernek Başkanı M.Cihan Yıldırım bundan dolayı tek tek firma olarak büyümek yerine GALDER derneğini kurarak 37 firma üyeliği topladı. Bu 37 Firmanın ise 23`ünün galvaniz firması olması derneğinin başarısını bir kez daha ortaya koymaktadır. Bu sektörün yaygınlaşmasını isteyen dernek başkanı ilk konferansı ile ilk adımı atmayı başardı.Konferansın devamında ise Sıcak Daldırma Galvaniz (SDG) sektörünün daha ileriye gideceğinin belirtti.

Sıcak Daldırma Galvaniz fiyatları firmalara göre değişmektedir. Sıcak Daldırma Galvaniz işlemini yapan firmalar genellikle; İkitelli , İstanbul , Çorlu , Kocaeli , Gebze , İzmit Bölgelerinde bulunmaktadır. Uzkar Makina olarak önümüzdeki aylar içerisindeki planlarımız arasına aldığımız Sıcak Daldırma Galvaniz Tesisini Kurduğumuzda hizmetlerimiz bölümünden fiyat teklifi alıyor olabileceksiniz.