İletişim

Honlama

Tüm hidrolik gömlek ve delik içi işlemleriniz bakımını yapalım, maliyetlerinizi düşürelim. 300mm çap ve 2000mm boy`a kadar tüm honlama işlemleri firmamız bünyesinde deneyimli ustalarımız tarafından yapılmaktadır. Honlamanın kullanıldığı asıl alan hidrolik gömlekler ve hassas toleranstaki delikler içindir. Çok iyi ölçüler yakalayabildiği gibi yüzey kalitesi Ra değerleride çok iyidir. İstenmesi durumunda delik içerisinde helezon izler bırakılabilir. Bu helezon izler yağlamanın daha rahat yapılmasını ve yağ tutuma özelliği sayesinde daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Toplam Makina Sayısı 1
Max Honlama Yüksekliği 2000mm
Max Honlama Çapı 300mm
Lokasyon Kocaeli, İzmit, İstanbul, Ankara, İzmir, Sakarya, Yalova, Bursa, Trabzon, Gaziantep,Zonguldak, Ereğli, İkitelli ve Diğer Tüm İlçe ve Şehirler
Honlama Fiyatı Desi Hesabı
Hemen Teklif Formu
Doldur

Hasar görmüş iş parçalarınızı yeniden revize edip maliyetlerinizi düşürelim.

Honlama Kapasitemiz

Sırası Makina Adı Honlama Yüksekliği Honlama Çapı
1 Özhonsan Honlama Makinası 2000mm Ø300mm

Honlama Nedir ? Ne Zaman İhtiyaç Duyulur ?

Delik içi taşlamaya sığmayan büyük ölçüler genellikle yine honlama ile yapılmaktadır. Honlama üzerinde; honlama kafasına bağlı 4 yada 6 adet gaz taşından oluşmaktadır. Bu adet sayıları kafa çapına göre değişmektedir. Gaz taşları hidrolik yada manüel honlama kafasına yapıştırıcı kimyasalla sabitlenir. Honlamaya bağlanacak parçanın kesinlikle tornalanmış, daha önce honlanmış yada taşlanmış olması gerekmektedir. Honlama işlemi sırasında iç yüzeyin ortansız olması durumunda gaz taşlarını kırmaktadır. Honlama sırasında sistem honlama yağına (kesici yağ) ihtiyac duymaktadır. İşlenecek olan silindir sisteme yine hidrolik ayaklar sayesinde sabitlenir ve honlama kafasının merkezine denk getirilir. Akabinde yukarı aşşa yada yatay honlamalarda sağa sola boy ayarı yapılır. Honlama kafası iş parçasının içerisine girerek ayakları açar ve parça yüzeyine değmeye başlar. Değme aşamasında ciddi bir sürtünme kuvveti ortaya çıkar ve gaz taşının parçaya değmesiyle deliğin büyümesi sağlanır. Pasta press tüpleri, hidrolik piston gömlekleri, borular vb. iş parçalarının tamamı honlamada yapılabilir ancak gaz taşları normal taşlama taşlarına göre daha kuvvetsiz olduğundan dolayı işlem taşlamaya göre daha uzun sürmektedir. İstenilen yüzey kalitesine göre kafa taşları 400 kum, 600 kum vb. yükseltilerek daha ciddi ra değerlerine girilmesi sağlanır. Bazı durumlarda ise honlama kafasına zımpara kafası takılarak yine ra değerlerinin düşürülmesi sağlanır. Honlama tezgahı kol kolay konik çekmek. Çünkü 360 dere dönen mafsal mili üzerinde çalışır.

Delik içi malzemelerde, iç yüzeyin çizilmesi ve buna bağlı olarak yağ kaçırmasından dolayı Honlama ihtiyacı ve yine buna bağlı olarak delik içi bakım işlemine ihtiyaç duyulur. Delik içinde krom varsa krom sökme ile krom sökülür. Kromun akabinde çizikler gitmediyse delik honlama ile bir miktar daha büyütülür. Büyümüş olan delik sert krom kaplama ile tekrardan daraltılır ve eski ölçüsüne getirilir.

Bazı Alanlar

Hidrolik Gömlekler
Ra Değeri Düşük Delikler
Keçe Çalışacak Delikler
Paslanmaz Borular
Hidrolik Borular
Yüzey Kalitesi İstenen Delikler

Firmanızdan Teslim Alalım

Şirketinizle yapılan görüşmeler neticesinde, karşılıklı bir mutabakat sağlanması durumunda malzemelerinizi firma adresinizden teslim alıyoruz. Ürününüzün nakliye sırasında her hangi bir hasara uğramaması için ilk etapta yanımızda getirdiğimiz hasar engellemeye yardımcı olan patpat plastikler ile muhafaza ediyoruz.

Firmanızdan ücretsiz olarak teslim alabileceğimiz bölgeler;

1) İzmit ( Kocaeli Bölgesi ) Tüm Sanayiler
2) Gebze Hasköy Sanayi Sitesi – Gebze Küçük Sanayi – Gosb (Gebze Organize Sanayi Bölgesi)
3) Darıca Küçük Sanayi Sitesi – Orpa Sanayi Sitesi - Kayseri, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Malatya
4) İstanbul Honlama Firması (Avrupa ve Anadolu Yakası) , Gebze Honlama, Dilovası Honlama Fason
5) Tuzla – Pendik – Kartal – Orhanlı Honlama Hizmetleri
6) Yalova, Sakarya, Gebkim San Sitesi, Kimyacılar Sanayi Sitesi, Güzeller Sanayi Sitesi

Listede olmayan adresler için lütfen iletişim numaralarından bize ulaşınız.Honlama Hakkında Diğer Bilgiler

Honlama

Uzkar makina Kocaeli tesislerimizde yer alan Honlama Makinası ile 300 mm çapa ve 2.000 mm boya kadar hidrolik gömlek, hidrolik piston ya da delik içi honlama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Delik içi taşlama işleminde elde edilemeyen düşük Ra değerleri honlama işlemi ile elde edilebilmektedir. Honlama yağına ihtiyaç duyulan honlama işleminde 4 ile 6 adet gaz taşı bulunmakta ve yüzeyler üzerinde istenen yüzey kalitesine erişilebilmektedir.

Honlama işlemi yapılmadan önce yüzeyin orantılı olması gerekmektedir. Aksi takdirde gaz taşları düzensiz hareketler nedeni ile kırılabilmektedir. Bu nedenle honlama işlemi yapılmadan önce torna ya da taşlama işlemi yapılarak yüzey orantısı sağlanmaya çalışılmaktadır. Peki, honlama nedir? Honlama işleminin avantajları nelerdir? Honlama işlemi nasıl yapılır? Honlama işlemi için neden Uzkar Makinayı tercih etmeliyim? Honlama fiyatları ne kadar? Tüm merak ettiğiniz soruları Uzkar Makina olarak sizler için cevaplıyoruz.

Honlama Nedir?

Özellikle hidrolik gömlek ve delik içi taşlamalarında mikron bazında zımparalar kullanılarak en düşük Ra yüzey kalitesine erişilmesi işlemi honlama nedir sorusunun en kısa yanıtı olacaktır. Honlama işlemi hidrolik gömlekler üzerinde çoğunlukla kullanılmaktadır. Bunun dışında delik içi taşlama işleminde çok düşük Ra yüzey hassasiyeti elde edilemiyor ise honlama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Honlama makinası ile yapılan bu işlemde pek çok cihazda elde edilemeyen seviyelerde yüzey kalitesi ve pürüzsüzlük elde edilebilmektedir. Ancak honlama işleminde kullanılan gaz taşları orantısız derecede pürüzsüz yüzeylerde kırılabildiği için honlama öncesi torna ve taşlama işlemi yapılarak delik içi orantısı sağlanmalıdır.

Honlama İşleminin Avantajları Nelerdir?

Honlama işlemi ile en iyi yüzey kalitesini elde edebilmek mümkün olmaktadır. Özellikle delik içi yüzey pürüzsüzleştirme ve teknik resim ölçülerine getirme işlemi için delik içi taşlama tek başına yeterli gelmeyebilmektedir. Yüksek derecede yüzey hassasiyeti ve teknik ölçülere uyum sağlaması nedeni ile honlama işlemi yapılmaktadır.

İş parçaları üzerinde yapılan honlama işleminin avantajları

  • Honlama işlemi hem süreç olarak daha basit hem de çok daha az bir maliyete sahiptir.
  • Özellikle uzun ve kısa deliklerin ölçüye getirilebilmesi için honlama işlemi yapılabilmektedir.
  • Honlama yapılacak malzeme ne kadar sert olursa olsun honlama işlemi yapılabilmektedir.
  • İş parçasının teknik resim ölçülerine en yakın yüzey hassasiyeti sağlamaktadır.
  • 2-12 adet gaz taşı kullanılarak gerçekleştirilen honlama işleminde kullanılan mikron bazında zımparalar en iyi şekilde yüzey kalitesini arttırmaktadır.
  • Taşlama, krom kaplama ve polisaj işlemleri ile elde edilemeyen hassas ölçüler honlama ile elde edilebilmektedir.

Honlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Honlama işlemi Uzkar makina Kocaeli tesislerimizde bulunan Özhonsan Honlama Makinası ile gerçekleşmektedir. Makinamız 300 mm çapa ve 2.000 mm boya kadar delik içi honlama ile hidrolik gömlek honlaması yapılabilmektedir. Honlama işlemine başlamadan önce pürüzsüzlük kazandırılması gereken alanın orantısal bir görünüme sahip olması önemlidir. Bu nedenle öncelikle aşınma, pas gibi korozyonların giderilmesi amacı ile ön işlem olarak torna ve taşlama yapılması gerekmektedir.

İş parçasının aşınmalara bağlı kendi ölçülerinden çok uzaklaşması durumunda sert krom kaplama yapılarak ölçülerine getirilmesi sağlanmalıdır. Daha sonra delik içi taşlama işlemine tabi tutulan iş parçası honlama için hazır hale gelmiş olacaktır. Honlama makinasına alınan iş parçası teknik resme uygun bir şekilde honlanarak istenen yüzey hassasiyeti ve kalitesi sağlanabilmektedir.

Honlama işlemini gerçekleştiren honlama taşları elmas, silisyum karbür ya da alüminyum oksit malzemeden oluşabilmektedir. Silindir şekilde bir takım üzerine honlama taşı monte edilir ve 10 ile 100 N/cm² lik bir basınç uygulanarak talaş alma işlemi gerçekleştirilir. Bu esnada honlama kafası strok hareketi yaparak yüzeye dokunmaktadır ve düşük basınç ile düşük kesme hızı uygulandığı için sıcaklık en fazla 100 C ye kadar yükselebilir.

Honlama işlemi, motor silindirleri gömlekleri üzerinde sık uygulanan bir yöntem olup oldukça hassas gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. Gömlek ile piston ve segmanlar arasında istenen boşluğun elde edilebilmesi, pürüzsüz yüzey sağlanabilmesi amacı ile yapılmaktadır. Bunun dışında özellikle silindirik deliklerin doğru iç çap genişliğine erişmesi için honlama işlemi yapılmaktadır.

Honlama nasıl yapılır sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse; honlama taşı monte edilmiş silindirik takım kendi ekseni etrafında bir dönüş hareketine başlar. Aşağı yukarı hareketler yapmaya başlayarak honlanacak iş parçasına dokunur. Ufak ufak talaş kaldırma işlemi yaparak mikron mertebede yüzey hassasiyeti ve ölçüsü elde edilmeye çalışılır. Makine ile honlama işleminde honlama taşlarını tutan kafa üzerine 3 ile 12 adete kadar honlama taşı takılabilmektedir.

Honlama İşlemi İçin Neden Uzkar Makinayı Tercih Etmeliyim?

Uzkar makina Kocaeli Gebze honlama işlemlerini kendi tesislerindeki Honlama Makinası ile gerçekleştirmektedir. Hiçbir şekilde dışarıya fason iş vermeyen tüm bakım ve revizyon sürecini kendi makina parkurunda gerçekleştiren firmamız 20 yıllık sektörel deneyime sahiptir. Honlama işlemi hususunda 10 yılı aşkın deneyime sahip ustalarımız ile sunduğumuz hizmetin kalitesi ve en iyi honlama fiyat politikası ile sizlere hizmet sunmaktan onur duyuyoruz.

Uzkar makina olarak Kocaeli, İzmit, Bursa, Yalova ve İstanbul da honlama işlemlerinizi titizlikle yerine getirmekteyiz. Makina parkurumuzda bulunan Honlama Makinası ile 2.000 mm boya ve 300 mm çapa kadar Hidrolik gömlekler, Ra değeri düşük delikler, keçe çalışacak delikler, yüzey kalitesi istenen delikler ile birlikte paslanmaz borular, hidrolik borular için honlama işlemi Kocaeli tesisimizde yapılmaktadır. Firmamızın iletişim sayfasında yer alan telefonlarımızdan, fabrika adresimizden ya da iletişim formu üzerinden bizlere ulaşabilir, honlama fiyat teklifi ve ücretsiz nakliye hizmeti talebinde bulunabilirsiniz.

Honlama Fiyatları Ne Kadar?

Uzkar makina honlama fiyatları iş parçasının desi hesabına göre belirlenmektedir. Honlama fiyatına etki edecek olan yapılması gereken ön işlemler bulunuyorsa bu işlemlerin fiyatları da ayrıca hesaplanmaktadır. Honlama işleminde desi hesabı dışında teknik resim ölçülerine uyum için gerekli olan işçilikte honlama fiyatı içerisine dahil edilebilmektedir. En iyi honlama fiyatı için Uzkar makina iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçmenizi ve honlama işlemi fiyat teklifi almanızı rica ederiz.

Uzkar makina olarak Kocaeli dışında İzmit, İstanbul, Bursa, Yalova ve Gebze de honlama işlemleri gerçekleştirmekteyiz. Tüm bu komşu ile ve ilçeler dışında İzmir, Ankara, Zonguldak Ereğli, Trabzon ve Gaziantep de honlama hizmetimiz bulunmaktadır. 20 Yılı aşkın sektörel deneyimi bulunan firmamız, ücretsiz nakliye hizmetimiz bulunan bölgelerden kendi araçlarımız ve personelimiz ile iş parçanızın nakliyesi gerçekleştirilebilmektedir.

Honlama İşlemi İçin Ücretsiz Nakliye Hizmetimiz

Pek çok ilimiz ile birlikte özellikle İstanbul, Gebze ve Tuzla da honlama hizmetimiz için çeşitli sanayi bölgelerine ücretsiz nakliye gerçekleştirmekteyiz. Ücretsiz nakliye hizmetimizde işyerinizden honlama için teslim alınan iş parçası olası hasara karşı patpat plastikler ile sarılarak güvence altına alınmaktadır. Firmamız ile honlama işlemi için mutabakat sağlamanız halinde bulunduğunuz bölgeye ücretsiz nakliye hizmeti bulunup bulunmadığını mutlaka sorunuz.