İletişim

Kalıp Polisajı - Kromajı & Bakımı - Ayna Polisaj İşlemi

4000mm Boy ve 10.000Kg `a kadar kalıp kromajı ve polisajı konusunda sizlere de yarımdımcı olmak isteriz. 40 yılı aşkın deneyimli ustalarımız ile çalışmakta ve bugüne kadar bir çok firmanın bakım ve imlat işlemlerini itinayla yürüttüğümüzü bilmenizi isteriz. (Referanslar için iletişime geçebilirsiniz) Logan Mcv çıta kalıbı, ford araçların egzos kalıpları, çene kalıpları, ekstrüder kafalarının polisaj ve kromaj işlemleri, oluklu kalıplar , çift giriş adaptörler, yıldız kalıpları, sivri kaliplar, helezon vidalar vb. bir çok kalıp üzerinde ayna polisaj ve kromaj işlemleri yapmaktayız.

Kalıplara yapılan kromaj işleminin bir çok amacı olmakla birlikte hizmet ettiği en büyük alan; çekilmek yada basılmak istenen malzemenin kalıp üzerine yapışmasını engellemektir. Bunun yanında yüzey pürüzsüzlüğünün çok iyi olmasından dolayı imal edilen malzemeninde kalitesini arttırmaktadır. Aynı zamanda kalıp ömrünü normal kalıba göre çok uzun olmasını sağlamakta, paslanmayı engelleyici özelliğiylede kalıp kromajı diğer işlemlerden bir adım daha önce çıkmaktadır. İşletmemizde 4 metrelik yatay ve yine 4 metrelik dikine krom kaplama banyosu bulunmaktadır. Aynı zamanda 10 Tonluk 6 eksek vinç mevcuttur. Bundan dolayı 9 – 10 Ton`a kadar ve banyomuza sığan her türlü kalıbın polisajını ve krom kaplamasını bünyemiz içerisinde yapabilmekteyiz.

Kapasite Max. 4000mm x 1000mm x 10.000Kg
Fiyatlandırma Kalıbın Durumuna ve Zorluğuna Göre
Hemen Teklif Formu
Doldur

Hasar görmüş iş parçalarınızı yeniden revize edip maliyetlerinizi düşürelim.

Bazı Kalıplar

Ekstrüder Kalıpları
Çene Kalıpları
Coex Kafa Kalıpları
Shrink Kalıpları
Ambalaj ve Paketleme Kalıpları
Balon Kalıpları
Yıldız Kalıplar
Sivri Kalıplar
Çift Giriş Adaptör Kalıpları
Çekme Kalıpları
Egzoz Kalıpları
Hassas Döküm Kalıpları

Farkındayız

Çalışan bir işletmede mevcut kalıbın yedeğinin olmaması gibi durumlarda, hattı durdurmanın size verebileceği zararın farkındayız. Bundan dolayı mevcut sıkıntıları görmek, problemin kalıptan mı , makinadan mı yada operatörden mi kaynaklandığının tesbiti için sizinde istemeniz durumunda yerinde inceleme yapıyoruz. Akabinde terminleri, süreçleri, oluşabilecek sıkıntı yada problemler hakkında bilgi veriyor ve anlaşılması durumunda kalıbı yerinizden teslim alıyoruz. Ürününüzün nakliye sırasında her hangi bir hasara uğramaması için ilk etapta yanımızda getirdiğimiz hasar engellemeye yardımcı olan patpat plastikler ile muhafaza ediyoruz.

Firmanızdan Teslim Alalım

Firmanızdan ücretsiz olarak teslim alabileceğimiz bölgeler;

1) İzmit ( Kocaeli Bölgesi ) Kalıp kromajı – Kalıp polisajı ve Kalıp ayna polisajı
2) Gebze Hasköy Kalıp Polisajı – Gebze Küçük Sanayi – Gosb (Gebze Organize Sanayi Bölgesi)
3) Darıca Küçük Sanayi Sitesi – Orpa Sanayi Sitesi
4) İstanbul Silindir Taşlama (Avrupa ve Anadolu Yakası) , Gebze Kromaj, Dilovası, gebze ayna polisaj ve krom kaplama
5) Tuzla – Pendik – Kartal – Geri Dönüşümcüler Sanayi Sitesi Kalıp imalatı, Trabzon, Zonguldak Bölgeleri
6) Yalova, Sakarya, Gebkim San Sitesi, Kimyacılar Sanayi Sitesi, Güzeller Sanayi Sitesinin yanında gaziantep kalıp kromajı ve bakımı,kayseri kalıp polisajı

Listede olmayan adresler için lütfen iletişim numaralarından bize ulaşınız.Kalıp Kromajı ve Polisajı Hakkında

Kalıp Polisajı ve Kromajı

Kocaeli de kalıp polisajı ve kromajı hizmeti sunan firmamız Uzkar makina olarak 4.000 mm boya ve 10.000 Kg’ a kadar her türlü iş parçalarınızın polisaj işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. 20 Yılı aşkındır sektörde hizmet veren firmamızda kalıp kromajı ve kalıp polisajı işi gerçekleştiren ustalarımızın bu konuda ki deneyimi ise 40 yıldan fazladır. Pek çok firma için gerçekleştirdiğimiz imalat, bakım ve revizyon işlerimizde kalitenin ve güvenin adresi Uzkar makina olmuştur.
Kalıp polisajı ve kalıp kromajı olarak gerçekleştirdiğimiz işlemler;

 • Logan Mcv çıta kalıbı
 • ford araçların egzos kalıpları
 • çene kalıplar
 • ekstrüder kafalarının polisaj ve kromaj işlemleri
 • şişirme kalıplar
 • çift giriş adaptörler
 • yıldız kalıpları
 • sivri kalıplar
 • helezon vidalar vb pek çok kalıp üstünde polisaj ve kromaj işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Sert krom kaplama, taşlama işlemleri gibi kalıp polisaj ve kromaj işleminin de amacı yüzeylerde pürüzsüzlüğün sağlanmasıdır. Kalıplar üzerinde gerçekleştirilecek tüm bu işlemler iş parçalarının ömürlerinin de uzatılmasını sağlamaktadır. Peki, Kalıp polisajı ve kalıp kromajı nedir? Kalıp kromajı ve Polisajı işleminin avantajları nelerdir? Kalıp kromajı ve Polisajı işlemi nasıl yapılır? Neden Uzkar Makina da Kalıp polisajı ve kromajı işlemi yaptırmalıyım? Bu konuda tüm merak ettiğiniz soruları tek tek cevaplamak istiyoruz.

Kromaj Nedir?

Kromaj nedir sorusunun cevabı elektroliz yöntemi kullanılarak metallerin krom ile kaplanması işlemidir. Temel de sert krom kaplama işlemi ile aynı olup kalıp sektörü tarafından kalıpların krom ile kaplanma işlemine kalıp kromajı ismi verilmektedir. Kalıp bakımı olarak geçen bu işlem sayesinde kalıp çizikleri ile aşınmalarının giderilmesi ve sonrasında gerçekleştirilen kalıp ayna polisaj işlemi sayesinde de ayna gibi parlaması hedeflenmektedir.

Kalıp Sert Krom Kaplama İşleminin Amacı Nedir?

Kalıp kromajı işlemi ile elde edilmek istenen ilk amaç kalıp çizikleri ve aşınma oluşmlarının giderilmesidir. Kalıplar üzerindeki bu çizikler özellikle hassas ürün üretimlerinde beklenen kalitede ürünün çıkmasına engel olmaktadır. Ayrıca ürünün kalıp içerisinden çıkartılma sürecini de uzatmaktadır. Bu nedenle yapılacak olan kalıp kromajı öncesinde kalıp polisajı işlemi yapılarak çiziklerin giderilmesi gereklidir. Ardından elektroliz yöntemi aracılığıyla kalıp kromajı yapılır

Kalıp bakımı olarak geçen bu süreç sonunda kalıbın sağlamlığı 62 rockwell e kadar çıkartılabilmektedir. Bu sertliğe ulaşan krom kaplama yapılmış olan bir kalıbı kesici bir alet ile kolay bir şekilde çizebilmek mümkün olmaz. Kalıp bakımı belirli bir aralık ile yapılması gereken bir işlemdir. Ancak doğru bir kromaj işlemi ve üzerine kalıp ayna polisajı sayesinde bu süreç 2 katına çıkar ve maliyetleri düşürür.

Uzkar makina Kocaeli Kalıp polisajı ve kromajı işleminin avantajları;

 • Kalıp içerisinden çıkacak olan ürünün görselliği ve estetik yapısı önemli ise mutlaka kalıp polisajı ve kromajı yapılmalıdır. Kalıp polisajı ve kromajı sayesinde çıkan ürünlerde hatalar minimum seviyeye inecek hatta sıfır hata ile üretime kavuşabileceksiniz.
 • Kalıp polisajı ve kromajı ile kalıplar üzerindeki hasarlar ve korozyonlar temizlenmekte ve kalıplarınız ilk günkü haline geri dönmektedir.
 • Kalıp polisajı ve kromajı işlemi kalıplar üzerinde düzgün bir yüzey elde edilmesi için yapılan bir parlatma işlemidir.
 • Kalıp polisajı ve kromajı işlemi sayesinde kalıp içerisinde akışkanlık sağlamakta ve ürünün kalıp içerisinden kolayca çıkarılmasına olanak sağlamaktadır.

Kalıp Nedir Ve Kalıp Çeşitleri

Üretimi gerçekleştirilecek olan ürün ister metal isterse de plastik olsun seri üretim yapılabilmesi amacı ile kalıp üretimi yapılması gerekmektedir. Kalıpların çalıştırıldığı makinalarda bu materyale göre ikiye ayrılmaktadır. Plastik malzeme üretimi için yapılacak olan kalıplar plastik enjeksiyon makinalarında, metal malzeme üretimi için yapılacak olan kalıplar ise metal enjeksiyon makinalarında kullanılır. Her iki kalıp üretimi ve kalıp kromajı süreci genel olarak aynı olsa da hedeflenen amaçlar ufak farklılıklar gösterir.

Plastik enjeksiyon kalıp kromajı işleminde beklenen amaç kalıp bakımı dışında plastiğin kalıp içerisinden kolay ayrılmasını sağlamaktadır. Bu durum hem işçilik sürecini kısaltacak hem de kalıp içerisinde ki kalıp itici pimler ve kalıp meme flanşları kırılmalarının önüne geçecektir. Metal enjeksiyon kalıp kromajı işleminde ise öncelikli amaç kalıbın sertliğinin ve parlaklığının sağlanmasıdır. Kalıp kromajı ile kalıp sertliği istenen seviyeye ulaşacak, kalıp polisajı sayesinde ise ayna gibi parlak, pürüzsüz kalıp yüzeyi elde edilecektir.

Ekstrüder Kalıpları

Ekstrüder kalıpları kullanım alanı çoğunlukla PVC malzeme üretiminde karşımıza çıkmaktadır. PVC kapı ve pencere üretimi, PVC boru üretimi ekstrüder kalıplar sayesinde gerçekleşirken elektrik kablolarının naylon kaplama işlemleri de yine ekstrüder kalıplar kullanılarak yapılmaktadır. PVC boru üretiminde kullanılan kalıplarda şişirme yöntemi kullanılmaktadır. PE film ve PS levha üretimlerinde ise haddeleme yöntemi tercih edilmektedir.

Şişirme Kalıpları

Plastik enjeksiyon makinalarında kullanılan şişirme kalıpları içi boş plastik malzemelerin üretiminde kullanılan kalıplardır. Bu kalıpların enjeksiyon makinasında kullanımı sırasında gaz verilerek plastiğin şişirilmesi, kalıba itilerek kalıbın şeklinin alınması sağlanmaktadır. Şişirme kalıplar kullanılarak üretilen malzemelere örnek verecek olursak; pet şişeler, bidonlar, yakıt tankları ve oyuncaklar sayılabilir. Şişirme kalıpları ile yapılan üretimlerde yüzey pürüzsüzlüğü oldukça önemli olduğu için şişirme kalıp kromajı ve ayna polisaj işlemi büyük önem kazanmaktadır.

Çene Kalıpları

Enjeksiyon kalıpları üzerinde yer alan ve sıkma, bükme gibi işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan çene kalıp bakımı da ciddi öneme sahiptir. Kalıp kromajı işlemi sayesinde kalıp üzerindeki paslanma ve aşınmaların giderilmesi hedeflenmektedir.

Kalıp Ayna Yüzey Polisaj İşlemi Nasıl Yapılmalı?

Kalıp bakımı sırasında polisaj işlemi kalıp kromajı öncesinde ve sonrasında yapılan işlemlerdendir. Kalıp kromajı yapılmadan önce kalıp yüzeyinde yüksek aşınma ya da paslanma mevcut ise kromaj işleminin sorunsuz gerçekleşebilmesi için önce polisaj işlemi yapılması önemlidir. Daha sonra yapılacak olan kalıp kromajı işlemi istenilen yüzey sertliğini ve pürüzsüzlüğünü sağlayacaktır. Özellikle şişirme kalıpları gibi çok hassas üretim gerektiren kalıplar için de kromaj işlemi sonrasında ayna yüzey polisaj işlemi yapılması gerekmektedir. Bu işlem hem istenen yüzey hassasiyetini sağlayacak hem de plastik ürünün kalıptan kolay çıkarılmasına imkan verecektir. Kalıp ayna yüzey polisaj işlemi nasıl yapılmalı sorusunun yanıtına baktığımızda parlatma işlemi yapılırken kullanılacak olan torna makinası ve malzeme seçimi oldukça önemlidir. Kaliteli bir malzeme seçimi ile gerçekleştirilecek polisaj işlemi sayesinde istenilen ayna gibi parlak yüzey elde edilebilmektedir. Malzeme seçimi ile birlikte parlatma yapılacak metal yüzeyin istenilen sertliğe ulaşması sağlanmış olmalı ve mümkün olduğunca steril bir ortamda parlatma yapılmalıdır.

Neden Uzkar Makina Da Kalıp Polisajı Ve Kromajı İşlemi Yaptırmalıyım?

Uzkar makina Kocaeli tesisimizde bulunan 4.000 mm yatay ve 4.000 mm dikey krom kaplama banyosunda 10 tona kadar kalıplarınızın kalıp polisajı ve kromajı işlemi yapılabilmektedir. 40 Yılı aşkın tecrübeye sahip ustalarımız sayesinde gerçekleştirilen kalıp polisajı ve kromajı işlemi sayesinde kalıplarınız hem çok daha uzun ömürlü olacak hem de çok daha kaliteli ürünler elde etmeniz mümkün olabilecektir. Kalıpların iç yüzeyine uygulanacak olan pas engelleme özelliğine sahip kalıp kromajı sayesinde kalıplarınız ilk günkü özelliklerini korumaya devam edebilecektir.

Endüstriyel üretimlerde kullanılan kalıpların çoğu zaman yedeği bulunmamaktadır. Üretim hattında oluşabilecek aksamalar ya da üretim hatalarının tespiti konusunda da hizmet sunan firmamız, hatanın yerinde tespiti sayesinde hattınızın uzun süreli durdurulması gibi riski ortadan kaldırmaktadır. Firmanıza gelen yetkili personelimiz üretim hattındaki sorunun operatör, makina ya da kalıp kaynaklı mı olduğunu hızlı bir şekilde çözümlemektedir.

Üretim hattında oluşan sorunun kalıp kaynaklı olması halinde kalıbınız olası hasarlara karşı patpat naylon ile koruma alınarak Kocaeli’de ki tesislerimize getirilerek kalıp polisajı ve kromajı işlemi gerçekleştirilmektedir. Tüm bu süreç çok hızlı ve kaliteli bir şekilde yürütülmekte ve üretim hattınızın minimum seviyede kapalı kalması için en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktayız.

Kalıp Kromajı Ve Polisajı Fiyatları

Kalıp polisajı ve kromajı işlemi çok büyük ustalık, dikkat, teknik beceri ve tecrübe isteyen bir işlemdir. Kalıp iç yüzeyindeki hatların korunması, federler arasındaki ölçüler ile keskin köşeler ve radüslerin teknik resme uygun ölçülerde parlatılması önemlidir. Bu nedenle bu kadar dikkat isteyen kalıp polisajı ve kromajı işlemi fiyatları da kalıbın durumuna ve zorluğuna göre belirlenmektedir. Sizlere en yüksek kaliteyi en iyi fiyata sunmayı hedefleyen Uzkar makina olarak kalıp kromajı ve polisajı fiyatları için teklif almanızı tavsiye ederiz. Kalıp kromajı ve polisajı hizmetimiz sayesinde kalıplarınızı revize ederek hem verimliliğini arttıralım hem de kalıplarınızın ömrüne ömür katalım. Firmamızın Kocaeli, İzmit, Tuzla, Gebze ve İstanbul da kalıp polisajı ve kromajı işlemleri için belirli bölgelere ücretsiz nakliye hizmeti bulunmaktadır.

Kalıp Kromajı Ve Polisajı Ücretsiz Nakliye Hizmetimiz

Uzkar makina Kocaeli de kalıp polisajı ve kromajı hizmeti için çeşitli ile ve ilçelere özel ücretsiz nakliye hizmeti sunmaktadır. Kocaeli, İzmit ile beraber, İstanbul, Tuzla ve Gebze ayna polisaj ve krom kaplama işlemleri için kalıplarınız üretim hattınızdan sökülerek patpat naylonlar ile muhafaza altına alınmakta ve tesislerimize getirilmektedir. Kalıp polisajı ve kromajı işlemlerinin tamamlanmasının ardından tekrardan patpat naylonlara sarılarak üretim hattınıza montajı sağlanmaktadır.